پیام دکترگنجی

تازه های پزشکی - بهداشت و سلامت

پروتز مفصل ران(لگن) چیست؟

در طول 40 سال گذشته فلزات متعددي جهت ساخت پروتز Hip مورد آزمايش و توليد قرار گرفته اند که مهمترین آنها عبارتند از فولاد زنگ نزن، آلياژهاي تيتانيوم و آلياژهاي كبالت.

در بین این فلزات آلياژهاي تيتانيوم به علت دارا بودن مدولوس الاستيسیتی فوق العاده كمتر نسبت به سايرين و نزدیکی به مدولوس الاستیسیته استخوان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است كه اين امر عامل بسيار مهمي در افزايش موفقيت عملكرد پروتزهاي بر پايه تيتانيوم در بدن بوده است. ولي با اين همه آلياژهاي کروم- کبالت نیز به علت مقاومت به سايش مناسب و استحكام قابل ملاحظه آن در بحث تحمل بارهاي برشي و مقاومت در مقابل سايش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما از طرفي امروزه مشخص شده است كبالت به علت درجه رادیو-اکتیواسیون بالا می تواند باعث به وجود آمدن تومورهاي سرطاني در مناطقي دورتر از محل كاشت پروتز نظير غدد لنفاوي، جگر و يا طحال گردد. بنابراين تمايل كلي در ميان طراحان پروتزها جهت كاهش  ميزان سطح آزاد آلياژهاي كبالت- كرم وجود دارد.

پليمر مورد استفاده در ايمپلنتهاي Hip عمدتا" از جنس Ultra Hig Molucular Weight Poly Ethylen  UHMWPE)) است. اين نوع پليمر علاوه بر زيست سازگاري مناسب داراي سطحی صاف و مقاوم به سايش می باشد. اين ماده اكثرا" به عنوان يك ماده واسط ميان دو سطح فلزي کاپ و سر فمور فلزي قرار می گیرد. آلومينا و زير كونيا از سراميكهاي مورد استفاده در ايمپلنتهاي Hip می باشند. خواص مكانيكي مناسب و سطح فوق العاده صاف این مواد از مهمترین خصوصیات آنها می باشد. به دليل تكنولوژي ساخت بسیار پيچيده اين نوع از سراميكها قيمت تمام شده ايمپلنتهاي داراي اجزاء سراميكي بسیار بيشتر از انواع پليمري آن مي باشد.

هر چند تلاشها و تحقیقات فراوان سبب گردیده كه عمل جراحي كاشت پروتز مفصل لگن در بدن از موفقيت نسبي بالائي برخوردار باشد؛ اما برخي از اثرات و مشكلات نامطلوب ضرورت توجه، دقت و آگاهی بیش از پیش پزشکان را می طلبد.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت   توسط  دکترگنجی  |